آتش نشان آمد مردم آسوده شدند


آتش نشان بدون فداکاری و از خودگذشتگی نمی تواند کار کند . این دستورالمعل است در ماموریت ها مردم خسارت دیده حتما از ما تشکر نمی کنند ، اطفا حریق گاهی به لوازم سالم در محل حادثه هم صدمه می زند و حتی گاهی مردم  با آتش نشان برخورد خوبی هم ندارند . به همین دلیل باید از خودگذشتگی داشت و تحمل کرد و دوباره کار کرد و نجات داد و یاری رساند و..... این ها را « علی اصغر محمدی برمی » دبیر محله بلورسازی می گوید . او سال ها آتش نشان بود و یکی ، دو سال است که  بازنشسته شده . محمدی به مناسبت هفتم مهر که روز آتش نشان و ایمنی است در ستاد شورایاری با ما از خاطرات و نزدیکی وظایف آتش نشان و شورایار گفت .
در سال 1363 در سازمان آتش نشانی استخدام شدم . در آن زمان در تهران حدود 20 ایستگاه آتش نشانی بود . و بیشتر عمر کاری خودم را در ایستگاه حسن آباد گذراندم .
از محمدی درباره شاخص های روحی و جسمی یک آتش نشان پرسیدم . او می گوید : آمادگی فیزیکی و روحی  یک آتش نشان باید در حدی باشد که بتواند به آسیب دیدگان در یک سانحه کمک کند . یک آتش نشان در شیفت کاری خود باید تمام مشکلات و افکار شخصی خود را کنار بگذارد و آماده امداد باشد . زمانی که فرمانده گروه بودم از همکاران خواهش می کردم که با پوشیدن لباس آتش نشان تمام مشکلات خود را درون کمد لباس بگذارند ، باید فارغ بال به مردم کمک کرد . برای همین هر آتش نشان باید ورزش کنند .
می پرسم :   یک روز کاری آتش نشان در ایستگاه (بدون ماموریت ) چگونه سپری می شود ؟
محمدی می گوید : شیفت کاری ساعت 7صبح شروع می شود ، اما آتش نشانان برای تحویل لوازم و ا مکانات نیم ساعت زودتر به سر کار می روند  . پس از آن سرود ملی و افراشتن پرچم و شروع کار است . هر گروه آتش نشان بسته به شرایط ایستگاه از  12تا 15نفر است . و پس از این کارها شروع می شود و فرمانده گروه باید زمان غیر عملیاتی آتش نشانان را با آموزش و مرور تجربیات  پر کند . تا تنش و اصطکاک بین نیروها را کاهش دهد و فضای پر نشاطی را در گروه پدید آورد .
محمدی ویژگی خاص آتش نشانان را تلاش بیش از حد معمول و از خودگذشتگی می داند  و می گوید : در محل حادثه ممکن است حادثه دیدگان از آتش نشانان تشکر نکنند ، اگر آتش نشان نتواند  صبر وبردباری از خودنشان دهد ،ممکن است  با شهروندان و حتی با فرمانده خود  درگیر شود . در حادثه، یک آتش نشان بیش از انسان معمولی ، توان خود را به کار می گیرد .
از حوادث تلخ و شیرین شغلش می پرسم ، می گوید : وقتی استخدام شدم ، زمان موشک باران تهران بود . یکی از حوادث ناگوار آن زمان سیل تجریش بود .از آن  سیل  چیزهای زیادی آموختم . مردم تهران ناگهان بدون اطلاع با سیل مواجه شدند کسی خود را پنهان نکرد به همین دلیل کشتگان حادثه در منطقه وسیعی از شمال تهران پراکنده بودند . اما زمانی که فرمانده گروه بودم حادثه آتش سوزی مسجد ارگ رخ داد  . وقتی با گروهم  به مسجد ارگ رسیدیم ازدحام مجروحین ، فرار مردم از مسجد اجازه نمی داد ما وارد مسجد شویم از نیروهای خود خواستم ، آب را« مه پاش» روی مردم بپاشند . یکی از همکارانم در ماشین مردم را به آرامش دعوت می کرد ، همه این ها در 20ثانیه رخ داد . همین که مردم فهمیدند آتش نشانان رسیدند آسوده شدند تشویش ها کم شد و به ما راه دادند . در جا ، تقاضای کمک رسانی 5گروه آتش نشان و 100آمبولانس کردم . کشته ها در پشت در مسجد افتاده بودندو ورود و خروج را سخت می کردند .اما با همکاری گروهم توانستیم آتش را در هفت دقیقه اطفاء کنیم و به لکه گیری بپردازیم  ، یعنی نقاط دودزا یا نقاطی را که می توانست دوباره آتش را شعله ور کند ، مهار کنیم . بیش از یکصد نفر مجروح با ماشین شهروندان به بیمارستان رساندیم . بیشتر کشته گان جوانان بودند که میل و توان بیشتری به فرار دارند . شرایط سختی بود ، اما توانستم آرامش و خونسردی خودم را حفظ کنم و از عمق حادثه شوکه نشوم .مرگ عده ای از همشهریان در مقابل چشم خود دیدم . دود حریق 300برابر هوا میل ترکیب با خون را دارد به همین دلیل می تواند در 30ثانیه انسان را بکشد .
اما محمدی همه خاطراتش تلخ نیست ، می گوید : روزی به ما اطلاع دادند که از یکی از دریچه های نهر فیروزآبادی صدای کمک کودکی شنیده می شود . به محل رسیدم از دریچه نهر به داخل رفتم ، آنجا توله سگی به میله ای چسبیده بود . سگ را نجات دادم . دلم نیامد در تاریکی نهر بمیرد . ذهن من پر این خاطرات است مادری  نوزادش تازه بدنیا آمده اش را در حادثه دیگری  نجات دادم ، الان آن بچه باید 8سالی داشته باشد . جزء شرح وظایف آتش نشانان ، دادن خدمات امداد و نجات به انسان و حیوان است .
محمدی از دوره اول در شورایاری حضور داشته است. امروز دبیر محله بلورسازی است ، می گوید شوایاری و آتش نشان ، ویژگی های مشترکی دارند . در هر دو باید از خودگذشته باشی . شورایاری پل بین مردم و مسئولان است . گاهی مردم از این پل عبور می کنند تشکر نمی کنند هیچ ، طلبکار هم هستند . اما نباید ناراحت شد . کاری کن که دوباره برگردند و مطالبات خود را مطرح کنند. اگر شورایاری جزء این فکر می کند باید از شورایاری استعفاء دهد . ما با شورایاری فصلی نویی را شروع کردیم ،  دستورات از بالا به پایین جای خود را به درخواست های پایین به بالا داده است .  به همین دلیل فرصتی برای بهره برداری از خلاقیت های محلی پدید آمده است. خوشبختانه در شرایط خوبی هستیم . شورایاری مثل بچه ای بود که عده زیادی از خدا مرگش را می خواستند اما امروز این نهاد نوپا به نهاد قوی تبدیل شده است . دلیل حرفم هم وظایف چهارده گانه شورایاری است .
دبیر شورایاری بلورسازی از پیشنهاد خود برای راه انداز ی خانه ایمنی می گوید : راه اندازی خانه های ایمنی در سرای های محله پیشنهاد من بود . این طرح به صورت نمونه در 22محله راه اندازی شده است . اگر این طرح موفق شود و در تمام مناطق و محله های تهران اجرا شود ، 374ایستگاه آتش نشانی به ایستگاه های شهر تهران اضافه می شود . در خانه های ایمنی سرفصل آموزش های آتش نشانی و ایمنی به جوانان محله و کسانی که مایل به آموختن هستند ، آموزش داده می شود .
در محله بلورسازی ما گروه دوام محلی را برای حمایت از گروههای مردم نهاد تشکیل دادیم . گروه دوام محله بلور سازی برای مقابله با بلایای طبیعی و موارد بحران آماده است . مسئولیت این گروه به عهده حسین طاهریان یکی از شورایاران آتش نشان است .  خوشبختانه در محله بلورسازی حدود 80نفر آتش نشان زندگی می کند و همین موضوع برای ما یک سرمایه ارزشمند محلی است .
اصلی ترین مسئولیت شورایاری ایجاد ارتباط مردم با مسئولان است به همین دلیل ، بازدیدهای میدانی از محله و منطقه برای مسئولان انجام دادیم . چندی قبل برنامه ارتباط با مردم و مسئولان در مسجد جامع دامغانی در محله ، اجرا کردیم که بیش از 400نفر از شهروندان در آن شرکت کردند . تمام این تعامل به زیباسازی میدان حق شناس و ترمیم بازسازی جدول ها و جابجایی چندین تیر چراغ برق انجامید .
محمدی در محله خود از اقدامات اجتماعی و فرهنگی هم غافل نبوده و در این باره می گوید : خانه شهید در سرای محله ما راه اندازی شده است . در این خانه به پدر و مادر شهیدان که مسن هستند ،  خدماتی مانند خرید های روزانه را ارایه می دهیم . برای همه خانواده های شهید در محله پرونده تشکیل دادیم تا هر از گاهی  از ایشان احوالپرسی کنیم . هم چنین در محله به افرادی که ترک سیگار می کنند ، جایزه ای داده می شود . با گروه های مردم نهاد ترک اعتیاد هم همکاری می کنیم . لباس های یک دست ورزشی برای پیشکسوتان و سالمندان محله که ورزش می کنند ، تهیه کردیم . ورزش صبحگاهی بانوان را در سرای محله راه اندازی شد که با استقبال خوبی مواجه شده است و تاکنون 150نفر از بانوان محله در این حرکت جمعی شرکت می کنند . در سرای محله تست قندخون و فشار خون رایگان از سالمندان محله انجام می شود . کلاس های شناسایی و آگاهی سازی با همکاری اداره کل سلامت شهرداری درباره سرطان در سرای محله راه اندازی  شد . پژوهش و تحقیقات محلی ما  و کلاس مشاوره روانشناسی ویژه بانوان هم دایر و فعال است .
علی رغم تمامی تعامل های مثبت شورایاری و شهرداری ، حدود هفت ماه است که هزینه های سرای محله ما پرداخت نشده است . انتظار داشتم که لااقل هزینه های سرای محله سریع تر پرداخت شود .

print
rating
  
شهرداری تهران Privacy Statement
حق انتشار اطلاعات براى شهردارى تهران محفوظ است 1397 - 1385