جلسات ایده پردازی سازمان زیباسازی با مشارکت شورایاران منطقه 4


شورایاران در جلسه ایده پردازی سازمان زیباسازی مطرح کردند:

بیلبوردها با نورپردازی  چشم نوازتر  شوند

جلسات ایده پردازی سازمان زیباسازی با مشارکت شورایاران روز چهارشنبه 21شهریور ماه 91 در شهرداری منطقه 4 برگزار شد. اما این همه خبر نیست. شاید جلسات ایده پردازی که سال گذشته با تلاش و همکاری سازمان زیباسازی و ستاد هماهنگی در چند جلسه برگزار شد، در نوع خود تاکنون بی نظیر بود. همفکری سازمانی از شهرداری با شورایاران در این سطح می تواند گام جدی در رسیدن به مشارکت شهروندان در برنامه های اجرایی شهرداری باشد. با چنین رویکردی جلسات ایده پردازی سازمان زیباسازی در سال 91 دوباره برقرار شد.


در  ابتدای  این جلسه ابراهیم علیپور کارشناس ستاد هماهنگی و اجرایی شورایاریها در باره اهداف برگزاری این جلسات گفت: جلسه حاضر شکل تازه ای از مشارکت شورایاران در بحث های زیباسازی در شهر تهران است. در آیین نامه شورایاران در مورد وظایف و مشارکت ایشان با سازمان های مختلف و از جمله سازمان زیباسازی تاکید شده است. ثمرات این ارتباط زندگی شهری را ارتقا می بخشد .مشارکت یک کارکرد ذاتی دارد و آن هم کاهش عمق  و تعداد خطاهای مدیران است. ما با این علم و آگاهی پا در راهی گذاشتیم که شهر تهران را هر چه بهتر برای زندگی مهیا کنیم. این جلسات با همکاری شورای شهر و سازمان زیباسازی منعقد کردیم جلسات ایده پردازی سال 91، در 12جلسه در مناطق مختلف برگزار می شود که این جلسه در مورد بیلبوردهای شهری است . این جلسات ابدا جلسات کاری نیست بلکه  مي خواهيم با ايده های خود  كمك كنيم و تا در نهايت به تغییرات مورد نظر برسیم . اين ايده ها و نظرات در سال آينده برنامه هاي سازمان زيباسازي اعمال  خواهد شد.
میر ذبیح اله حسيني رئيس زيباسازي منطقه چهار گفت: بيلبورد بخشي از سازه هاي فرهنگي منطقه است. در كنار بيلبورد ما داربست و سازه هاي پرتال را هم داريم. خوشبختانه در منطقه چهار استفاده از بيلبورد  به حداقل رسيده است. در حال حاضر در منطقه چهار  9 بيلبورد و 220تابلوي پورتال موجود است. وضعيت پراكندگي سازه هاي فرهنگي ما از وضعيت خوبي برخوردار است.  تعداد سازه هاي فرهنگي ما بيشتر به سمت استفاده از تابلوهاي پورتال مي رود زيرا نصب آگهي روي تابلوهاي پورتال آسانتر از بيلبورد است علاوه بر آن كارايي اين تابلوها بيش از بيلبورد است. در حال حاضر روي تابلوها و سازه هاي فرهنگي ما تبليغات شهري، آموزش شهروندي و تبليغات فرهنگي نصب شده است.


مسعود  باقریان دبیر منطقه چهار در این باره گفت: متن هایی که روی بیلبوردها نوشته می شود نه باید تنها جنبه تجاری داشته باشد. روی جانمایی آنها کارشود. جاهایی که نیاز بیشتری که به اینها نصب شوند. با همکاری زیباسازی منطقه مقرر شد در مقابل  123مسجد  منطقه داریم بیلبوردهایی نصب شود. تاکنون دو سه مورد نصب نشده است .ما در این زمینه مشکل نداریم با توجه به محلات زیاد و وسعت منطقه نیاز به تابلوهای پروتابل بسیار است. منطقه 4 بیش از 70کیلومتر بزرگراه دارد. این بزرگراه هایی است  که شاهراه های اصلی شهر را به هم پیوند می دهد. و با اتوبان زین الدین 51کیلومتری  که شرقی ترین نقطه شهر به غربی ترین نقطه شهر وصل می شود. با توجه به این شرایط باید جانمایی بهتری برای بیلبوردها انجام شود.
راحله شاه علی  شورایاری محله نارمک در این باره گفت: بیشتر بیلبوردهای منطقه جنبه تجاری دارند. اگر به مسایل فرهنگی در این مورد توجه شود بهتر است. برخی از بیلبوردها نورپردازی مناسب ندارند و چشم نواز نیستند. بیلبوردها و تابلوهای پرتابلی که در حاشیه اتوبان ها نصب می شوند برای استفاده سرنشینان خودروها مناسب است اما می تواند  تمرکز رانندگان را به هم بزند. بیلبورد  میدان رسالت چشم نوازی مناسبی ندارد و رهگذران رغبتی برای نگاه کردن به آن ندارند. در محله ما بیلبوردی که جلب توجه کند و یا جانمایی مناسبی شده باشد کم است. با چند مرتبه عبور و مرور می توان متوجه برخی از بیلبوردها شد .به نظر من در پارک ها می توان از بیلبوردها استفاده کرد.
داود مبارکی از محله مبارک آباد در این باره گفت: برخی از بنرهایی که برای کار شورایاری نصب می شود بدون اطلاع شورایاری جمع آوری می شود. این نقطه ضعف ماست. زیباسازی منطقه در نصب و جانمایی بیلبوردها  نظر شورایاران را کسب کند.


اعظم هدایتی عضو شورایاری محله مجید آباد با اشاره به این که بیلبوردها در زندگی شهری،  تنها تابلوهایی تبلیغاتی نیستند ، گفت: این ها سازه های فرهنگی هستند که به شهروندان اطلاع رسانی می کنند. همین زمینه ای مناسبی است برای کسب اطلاعات است. و این یک فرصت است.  زیباسازی پیام های اجتماعی خوبی را به مردم می دهد. در سرتاسر خیابان باقری از این پیام ها در بیلبوردها دیده می شود .در انتخاب پیام های بیلبوردها باید دقت بیشتری  شود. در طراحی ها به رنگ ها  توجه شود. و از مشاوران روانشناسی هم دراین زمینه کمک گرفته شود.
وی افزود: پیام های بیلبوردها باید با نیازها و مشکلات مردم در ارتباط باشد. به طور مثال، منزل ما در کنار پارک پلیس است. شب ها مردمی که برای تفریح به پارک می روند پس از بازگشت ابدا توجه نمی کنند که  ساکنان خانه های اطراف پارک،  در حال استراحت هستند با صدای بلند شادی می کنند ویا خداحافظی می کنند و در اغلب موارد مقابل در پارکینگ منازل پارک می کنند. آّیا بهتر نیست که روی بیلبوردهای این محله پیام هایی نوشته شود که مردم و استفاده کنندگان از پارک را به این موضوعات توجه دهند. از آنان بخواهند که در شب در حد ممکن سکوت را در کوچه ها رعایت کنند.
شورایاری محله مجیدآباد افزود: در اطلاع رسانی روی بیلبوردها باید به خط توجه شود. چندی پیش بیلبوردی دیدم که کلمات اشتباه خوانده می شد. حتی  ایرادهای املایی و انشایی هم گاهی روی بیلبوردها دیده می شود.
شمس اله  نجفی  شورایار محله خاک سفید  از نبود بیلبوردها و تابلوهای پورتابل در محله خاک سفید گلایه کرد و گفت: در محله ما هیچ تابلو و بیلبوردی نیست .بهتر بود در این سازه ها پیام هایی در رابطه با فعالیت های شورایاران  به مردم تهران اطلاع رسانی شود. تا شهروندان شناخت بیشتری با وظایف شورایاری پیدا کنند.

مریم  مهرانفر شورایار محله مجیدیه شمس آباد با اشاره به این که پیام های مناسبتی بیلبوردها مدتها پس از مناسبت مورد نظر هم  جمع آوری نمی شوند، گفت: اگر پیام بیلبوردی به مناسبت خاصی اشاره می کند، پیام چند روز پس از آن باید  جمع آوری شود. نه این که چند ماه دیگر باز هم شاهد آن باشیم. وی استفاده از ایستگاه اتوبوس را برای اطلاع رسانی شهری مناسب دانست و افزود :در مورد پیام ها و مطالب اجتماعی و آموزشی که از   بیلبورد ها اطلاع رسانی می شود می توان از مردم نظرسنجی کرد.
محمد تجویدی شورایار محله شمیران نو در این باره گفت: بیلبوردهای سطح شهر تهران از  استاندار مشخصی در اندازه و طرح و نورپردازی برخوردار نیستند. ما از سازه های فرهنگی باید در جهت رشد مشارکت اجتماعی بهره ببریم.
هم چنین در این جلسه دزفولی رییس فرهنگی ناحیه هشت منطقه چهار گفت: تابلوهای پورتابل باید قفل ایمنی داشته باشند. به طوری که هرکس  بدون مجوز نتواند بنر و پیام خود را روی این ها نصب کند. وی در این جلسه پیشنهاد کرد که برای نورپردازی بیلبوردها از انرژی خورشیدی بهره برداری شود.
رضا وحیدی عضو شورایاری محله حکیمیه با اشاره به این که محله حکیمیه مبادی ورودی شهر تهران است، گفت: در این محله تعداد تابلوهای پورتابل و بیلبوردهایی که به مسافران ورودی تهران اطلاعات شهری را ارایه می دهند، بیشتر شود. هم چنین شهرداری می تواند از بیلبوردهای بادی و معلق در آسمان  استفاده کند.

رضا حاجی پور شورایار محله جوادیه تهرانپارس در این جلسه آموزش شهروندان مقدم و ارجح تر از بحث زیباسازی دانست و گفت: بیلبوردها یک وسیله آموزش شهروندی است واز آن باید در آموزش  مهم ترین مقوله  شهروندی یعنی حفظ محیط زیست، استفاده کرد. اگر مدیران شهری بحث آموزش شهروندی را جدی بگیرند ما با مشارکت و همکاری مردم به شهری زیبا خواهیم رسید.
محمد حسن رضائیان شورایار محله مبارک آباد حسین آباد در این ارتباط گفت: تبلیغات و زیباسازی یک کار تخصصی است. تبلیغات در آگاهی مردم موثر  است اما تاثیر  اطلاع رسانی از آن بیشتر است. یکی از دلایل سواستفاده ها و تخلفات اداری نداشتن اطلاعات و اطلاع رسانی نادرست است. این موضوعات در بیلبوردها مدنظر باشد.
مسعود میرزانیا شورایار محله علم و صنعت با اشاره به استفاده کاربردی و اطلاع رسانی های ضروری  از بیلبوردها گفت: در رابطه با بیلبوردها ما باید اهداف کلان را تعیین کنیم. و بر اساس این اهداف، به فعالیت خود شکل دهیم. ما می توانیم از بیلبوردها برای اطلاع رسانی طمعه گذاری موش ها استفاده کنیم . می توان محل طعمه ها را مشخص کرد و به شهروندان هشدار داد. هم چنین جدول زمانبندی مشخصی برای بهره برداری از بیلبوردها تهیه  شود.

محمدرضا نجاری شورایار محله علم وصنعت با اشاره به اهداف جلسه زیباسازی در منطقه گفت: هدف نهایی این جلسه ایجاد تغییرات مثبت در زیباسازی محلات است. اگر به پیام های بیلبوردها دقت کنید، بیشتر مربوط به هشدارهای ترافیکی می شود. می توان در این ها از پیام های دیگری هم بهره جست. عنصر رنگ در بیلبوردها بسیار کم است. بیشتر بیلبوردها در اتوبان ها واقع است در حالی که می توان از آنها در خیابان ها هم بهره برد.
وی به شهرداری  پیشنهاد کرد ،از دیوار ساختمان هایی که ظاهر مناسبی در شهر ندارد و رو به خیابان هم است ، با همکاری صاحبان، به عنوان تابلوهای فرهنگی استفاده شود. هم چنین با توجه به تغییرات سریع و گسترش تهران، گاهی از بیلبوردها برای نمایش تصاویر تاریخی و میراث فرهنگی شهر تهران استفاده شود. این شورایار از تعویض و تعمیر دیرهنگام بیلبوردهایی که تصاویر آنها پاره یا کثیف می شود، انتقاد کرد.

پس از اظهار نظر شورایاران، میرذبیح اله  حسینی رئیس زیباسازی منطقه درباره برخی موارد مطرح شده در این جلسه گفت: طرح و متن بنرها در سازمان زیباسازی با نظر کارشناسان آن سازمان تهیه می شود. و بیشتر این ها از الگوی مشخصی برخوردار است. برخی از این طرح ها و پیام ها را معاونت اجتماعی شهرداری تهران تهیه می کند. در برخی نقاط شهر نصب بیلبورد ها و تابلوهای پورتابل با مخالفت و اعتراض شهروندان مواجه می شود. بیشتر سازه های فرهنگی ما نیاز به تعمیرات دارد .گاهی شورایاران بدون هماهنگی ما اقدام به تعمیر این تابلوها می کنند. بهتر است اگر هم شورایاران می خواهند چنین کاری انجام دهند با ما  هماهنگی های لازم را انجام دهند.

print
rating
  
شهرداری تهران Privacy Statement
حق انتشار اطلاعات براى شهردارى تهران محفوظ است 1397 - 1385