تقدير از زنان شورایار در سالروز وفات حضرت خدیجهبرای دومین سال مراسم بزرگداشت شورایاران زن تهرانی همزمان با سالروز وفات حضرت خدیجه کبری ، این بانوی بزرگ اسلام روز چهارشنبه 19 مرداد ماه در ايوان شمس برگزار شد.
در اين مراسم ، مهندس مهدي چمران رئيس شوراي شهر تهران ، احمد مسجد جامعي رئيس ستاد هماهنگي واجرايي شوراياري هاي شهر تهران، اميرفاضل الهيان دبير ستاد هماهنگي شوراياري ها ، ابراهيم عليپور دبير پهنه جنوب، نيك فلاح دبير پهنه شمال و زنان شورايار تهران حضور داشتند. این مراسم از بخش‌های بسیار متنوعی تشکیل شده بود و در پایان نیز فیلم «عصر روز دهم» به کارگردانی «مجتبی راعی» برای حضار به نمایش درآمد.


بانویی با تبار توحیدی
بعد از تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد ، احمد مسجدجامعي رئیس ستاد هماهنگی واجرايي شورایاری های تهران به عنوان اولين سخنران مراسم با  گرامي داشت حضور زنان در عرصه مديريت شهري گفت: شوراياران سنت‌هاي نكويي را از خود به جا گذاشته اند كه يكي از آنها مراسم نكوداشت حضرت خدیجه است.
رئیس ستاد هماهنگی شورایاری های تهران درباره مقام والاي حضرت خديجه گفت: اين حضرت به عنوان همسر و حامی پیامبر اسلام مرتبه بالايي ميان مسلمانان دارند. او در شرايط بسيار دشواري، پیامبر را پشتيباني كرده و نخستين زني بودند كه به پيامبر ايمان آوردند .
وی تاكيد كرد: در محيطي كه همه آيين و خط فكري ديگري را دنبال مي كردند حضرت خديجه با سابقه درخشان خانوادگي و اجتماعي در كنار پيامبر قرار گرفت و همه هستي خود را نيز فداي آن حضرت كرد.مسجد جامعی با بيان اينكه حضرت خديجه از خانواده اي  با تبار بود و اصل و نصبش به اديان ابراهيمي باز مي گشت گفت: اين بانوي گرامي جزو كساني بود كه از روي وعده پيامبران پيشين انتظار ظهور پيامبر را مي كشيد. او بانویی بسيار كاردان بود که فضاي تجاري زمان خود را مي شناخت و نه تنها در تجارت داخلي تبحر زيادي داشت، بلكه به تعبير امروز در تجارت بين الملل نيز فرد كاركشته ای بود .وی تاکید کرد: بركسي پوشيده نيست كه براي انجام فعاليت هاي اقتصادي بين المللي هر فردي نياز به اطلاعات گسترده اي از كشورها ، شهرها و ويژگي هاي اقتصادي مناطقی که هدف تجاری اش هستند نیاز دارد ، حضرت خديجه از همه اين ظرفيتهاي برخوردار بود.
مسجد جامعي ، درستي و پارسايي و دورانديشي را  از ديگر ويژگي هاي آن حضرت دانست و گفت: حضرت خديجه براي دفاع از پيامبر و ديني مبيني كه ارائه كرده بود راه خود را از ديگران جدا كرد و زير سايه تعاليم پيامبر اسلام قرار گرفت. جدا شدن از همه داشته ها كار بسيار سخت و بزرگوارانه اي است که حضرت خدیجه تا پایان عمر نیز بر سر این تصمیم حود باقی ماند.
وی یادآور شد: اين بانوي مكرم تمام توان خود را در راه حمایت از پیامبر به کار گرفت ، حضرت خديجه نه تنها به لحاظ اجتماعي و اقتصادي حامي پيامبر بود بلكه از نظر روحي نيز تكيه گاه بسيار قوي براي پيامبر اسلام به حساب مي آمد. به عبارتی در دورانی كه پيامبر را سنگ مي زدند و بر سر او خاكستر مي ريختند تنها دليل شادماني پيامبر حظورخديجه در خانه اش بود.
مسجد جامعی به مراسم بزرگداشت حضرت خديجه اشاره كرده و گفت: برگزاري مراسم بزرگداشت اين بانوي مکرم اسلام كار بسيار پسنديده اي است و لازم است بانوان شورايار در مناطق خود نيز مراسمی هرچند كوچك در بزرگداشت این بانوي والا مقام برگزار كنند. وي در ادامه به اعجاز كلام قرآن اشاره كرد و گفته هاي خود را با يادآوري اشعاري از پروين اعتصامي اين شعار بزرگ معاصر كشور به پايان رساند.

حافظان و آشنایان با کلام الله جایزه گرفتند
بعد از سخنان دبیر ستاد هماهنگی شورایاری های تهران ، از بانوان حاضر در مراسم سئوالاتی قرآنی پرسیده و به پاسخ های صحيح آنان  جوایزی اهدا شد.
در این بخش ، خانم ها بهمني از منطقه 17، مهلا از محله قاسم آباد، بانويي از محله 2 منطقه 8 و خراساني از منطقه 17 به سئوالات قرآني مطرح شده پاسخ داده و برنده جايزه شدند.همچنین برای بانوانی که حافظ بخش هایی از قرآن بودند نیز جوایزی در نظر گرفته شد. بر این اساس كلثوم هاشم خاني حافظ 3 جزء قرآن ، مریم اردستانی حافظ جزء 28 و 30 ، ارجمندمقدم حافظ جز 1 و 30 ، رقيه محرم زاده ، مريم ناصحي حافظ 3 جزء، فاطمه رئيسي حافظ جزء 17 و يكي ديگر از بانوان حافظ 15 جز قرآن حافظان حاضر در جلسه بودند.

حفظ و تلاوت قرآن، پیروی از راه شهداست
مهندس مهدی چمران رئیس شورای شهر نیز دراین مراسم گفت: برادر شهید من به دو آیه توجه بسیار زیادی داشت و آنها را بسیار تلاوت می کرد .
وي به آیه رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ نیز اشاره كرد و ادامه داد : این آیه نیز مورد علاقه شهيد صياد شيرازي بود و ایشان این آیه را در ابتداي هر جلسه تلاوت مي كردند.به اعتقاد چمران توجه شهدا و انسان هاي بزرگ به قرآن بیانگر آن است كه ما اگر مي خواهيم دنباله روشهدا باشيم بايد به قرآن توجه كنيم .وي درباه حضرت خديجه نيز گفت: حضرت خدیجه اولین کسی بود که پيامبر بعد از مراجعت از غار حرا به نزدش رفت همچنین اولين زني بود كه به پيامبر اسلام ايمان آورد و به وحدانيت خداي بزرگ شهادت داد.رئیس شورای شهر گفت: متاسفانه ما در جامعه اسلامي به اين بانوي بزرگ بسيار كم پرداخته ايم . بانويي كه ازدواج با محمد (ص) را انتخاب کرد و دشمني همه قومش را به جان خرید. این بانو نه تنها ثروت بلكه تمام هوش و درايت و همه اعتبار خود را در پشتيباني از پيامبر به كار گرفت. او به همه آسايشي كه داشت پشت کرد و در سخت ترین شرایط حتی تبعید 3 ساله در شعب ابي طالب کنار پيامبراكرم (ص) باقی ماند .
وی گفت: از زنان شورايار مي خواهيم اين زن بزرگ را الگوي خود قرار دهند. او مایه مباهات همه جهان است و خداوند به دليل خلق او و زن هایی مانند او به خودش باليده است. زنان ما نيز مي توانند با الگو گیری از این بانوی مکرم در محله و مناطق خود بانوي نمونه باشند.چمران تاکید کرد : بانوان شورايار با سليقه ، ابتكار، ذوق، شناخت و تجربه خود مي توانند خدمات زيادي را به محله ، منطقه و شهر خود كنند. آنها به دلیل نكته بيني و زيربيني می توانند مدیران شهری را در مدیریت بهتر شهر حمایت و هدایت کنند. وی دست نوشته از برادر شهیدش که خطاب به امام راحل نوشته شده بود را خواند . در این دست نوشته به نقل از شهید چمران آمده بود : من شما را دوست دارم ، گاهي از فرط علاقه نمي توانم به ملاقات شما بيايم ، دلم مي خواهد به  ديدن شما بيايم و از كارهايي كه كرده ام برايتان بگويم اما فكر مي كنم همين كه خدا بداند كافي است.چمران بعد از این جملات خطاب به شوراياران گفت: اگر براي خدا كار كنيد همان كه او بداند كافي است.

حفظ قرآن اعجاز زندگی من است
غفاري، معلم و مدرس تجويد و مدير دارالقرآن حضرت وليعصر(ع) ميهمان ويژه اين مراسم بود. وي كه حافظ كل قرآن است درباره تاثیر این کلام روحانی در زندگی اش گفت: حفظ قرآن اتفاق بسيار بزرگي است . قرآن زندگي من را متحول كرد و تاثير زيادي بر من داشت .وی به گفتن خاطره ای از دوران حفظ کلام الله اشاره کرده و گفت: شب بود و دیر وقت ، صبح فردا باید خودم را برای آزمون جزء 18 آماده می کردم ، هنوز چند صفحه از آخر جز باقی مانده بود و من نگران امتحان فردا بودم . رسیدم به آیه 44 که نوشته بود: خداست كه شب و روز را منقلب مي كند و در آيات خدا بينشي است براي اهل آن . نمی توانستم از این آیه عبور کنم ، حالم را دگرگون کرده بود ، مدام آن را می خواندم و گریه می کردم. صبح شد ، برای رفتن به محل امتحان آماده شدم و توکل کردم ، هنوز چند صفحه پایان جز باقی مانده بود.مدير دارالقرآن حضرت وليعصر(ع) ادامه داد: به سئوال آخر که رسیدم دیدم همان آیه ای است که شب گذشته من را منقلب کرده بود. این تنها یکی از اعجاز قرآن در زندگی من است و از این دست خاطرات صدها مورد در زندگی افرادی که اقدام به حفظ قرآن می‌کنند یافت می شود. بعد از سخنان وی ، فیلم عصر روز دهم پخش شد. در این فیلم دكتر مريم شيرازي با گروهي از پزشكان هلال احمر براي كمك به مردم عراق عازم اين كشور مي شود و تصميم به جستجو براي يافتن خواهر گمشده اش مي گيرد. او خواهرش را 20 سال پیش در حمله نظامیان عراق به خرمشهر از دست داده بود . او و مادرش دیده بودند که خواهر خردسالش را یکی از سربازان عراقی برداشته و با خود برده و از آن تاریخ دیگری خبری از نوزاد نداشتند... .

این فیلم  مورد استفبال زنان شورایار قرار گرفت و بعد از آن، مراسم نکوداشت زنان شورایار با اهدا بسته های افطاری به آنها خاتمه یافت.

print
rating
  
شهرداری تهران Privacy Statement
حق انتشار اطلاعات براى شهردارى تهران محفوظ است 1397 - 1385