|  11/19/2018 - دوشنبه 28 آبان 1397 login
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search

گزارش محله چیتگر شمالی منطقه 21 در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران


 

مرکز میوه و تره بار ؛ مشکل اصلی در محله

تهیه و تنظیم گزارش: آزاده طاعتی

 

شورایاران محله چیتگر شمالی در روز سه شنبه 24 اردیبهشت ماه میهمان جلسه علنی شورای شهر بودند.

علی بیگی دبیر محله در گزارش خود با اشاره به تاریخچه و هویت محله گفت: قدمت چیتگر به 120 سال قبل برمی گردد که در آن زمان مساحتی بالغ بر دو میلیون مربع بوده است که اغلب مردم آن زمان به کشاورزی و دامداری مشغول بوده اند. چیتگر در زمان قدیم در محله ای در مکان شرکت سایپای فعلی بوده که بعدها به چیتگر فعلی انتقال پیدا کرده است و تنها راه ارتباطی جاده قدیم کرج که در آن زمان به نام جاده شُسته شناخته شده است. نام چیتگر نیز با وجود باغات انار در آن زمان و با توجه به اینکه بیشتر چیت های پارچه را در این محل رنگرزی می کردند و بیشتر وجود پوست های انار به چیتگر معروف شده است.

 وی با اشاره به حدود و ثغور محله گفت: این محله از شمال به کن، از غرب به رودخانه قوری چای(محله وردآورد)، از شرق به تهرانسر و از جنوب به شهرک دانش منتهی می شود.

دبیر محله چیتگر شمالی افزود: اکثر این زمین ها بعد از مدتی به شرکت تاج شهر یا شرکت ثمین واگذار گردید.بعد از مدتی شرکت ایران خورد توسط مهندس خیامی و شرکت سایپا توسط شخصی به نام آنتوان ساخته شد که همین امر باعث رونق بیشتر چیتگر شد.

علی بیگی با اشاره به جغرافیای شهری و انسانی محله گفت: با احداث جاده مخصوص کرج از بین اراضی چیتگر، این مکان به دو قسمت چیتگر شمالی و جنوبی تقسیم شد که در حال حاضر جمعیت این محله بالغ بر 13 هزار نفر می باشد.

وی گفت بافت این محله مسکونی می باشد  و برخی از اهالی در ضلع جنوبی منزل مسکونی خود را به کارگاه های کوچک تبدیل کرده که با توجه به شناخته شدن چیتگر به عنوان محله مسکونی قرار بر این شد که این کارگاه ها جمع آوری شود چرا که اغلب مورد شکایت سایر اهالی قرار گرفته است.

وی به عملکرد شورایاری از آغاز دوره سوم پرداخت و گفت: برگزاری جلسات شورایاری هر 15 روز یک بار، شرکت در دوره های آموزشی، جلسات با شهرداری ، تاییدیه های محلی، جلسات مجمع دبیران، جلسات نهاد اجرایی و نشست ها، ایجاد تشکیلات فرهنگی، ورزشی و اجتماعی، فعالیت ها و کمک های حمایتی و پشتیبانی، انجام مسابقات فرهنگی و ورزشی مستقل از شهرداری، شرکت در جلسات سایر سازمان ها، همکاری با بسیج، مساجد و هیئت ها، برگزاری مراسم و مناسبت های ملی، آیینی و مذهبی از جمله فعالیت های شورایاری محله چیتگر شمالی است.

علی بیگی مشکلات و نیازهای محله را به تفکیک موضوع بیان کرد و گفت: قطعه زمینی به مساحت 1500 متر در اختیار سازمان میوه و تره بار شهرداری است که با وجود 4 غرفه در سطح بسیار ضعیف و نامطلوبی به شهروندان خدمات رسانی می کنند و هیچ یک از اهالی از این نحوه فعالیت رضایت ندارند. شورایاری محله در جلسه ویژه دبیران بارها به شهردار منطقه 21 ، قائم مقام ایشان، دکتر ایازی، دکتر طلائی ، دکتر شریفی پشنهاد داده اند که شهرداری می تواند با احداث مجموعه کامل چند طبقه ورزشی، تفریحی، فرهنگی و تجاری و یا حتی درمانگاه شبانه روزی در این قطعه زمین، بسیاری از مشکلات محله را رفع کنند اما با پیگیری های متعدد شورایاری، این امر هنوز محقق نشده است.

وی گفت: این محله از لحاظ امکانات فرهنگی و اجتماعی در سطح پایینی قرار دارد که این امر با احداث سرای محله تا حدودی جبرانی می شود. نبود کتابخانه و سالن ورزشی نیز از دیگر درخواست های شورایاری برای شهروندان است. نصب پل عابر پیاده، تعریض و آسفالت خیابان ها و کوچه ها، نبود روشنایی در معابر، نداشتن مرکز درمانی، نبود سینما و مرکز کامل خرید در سطح محله از دیگر مشکلات موجود در این محله محسوب می شود.

دبیر شورایاری محله افزود: از لحاظ پسماند زباله تا حدودی مشکل داریم که تعدادی سطل زباله اضافه شده ولی هنوز کافی نیست. کاشت گل و گیاه در سطح محله، رنگ آمیزی دیوارها، اجرای پروژه های نقاشی دیواری، رفع آلودگی صوتی ناشی از کارخانجات، تشعشعات مخابراتی و آلودگی آب نیز از دیگر مشکلات موجود در محله است که با توجه به پیگیری های شورایاری و مکاتبات انجام گرفته هنوز به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم.

زمين فوتبال چمن مصنوعي محله نیز یکی دیگر از مشکلاتی بود که علی بیگی در مورد آن گفت: با گذشت حدود 6 سال از ساخت اين مجموعه و نامه نگاري‌هاي متعدد با بخش های مختلف شهرداري هنوز هيچ اقدامي جهت نصب سكو و صندلي در اين مكان انجام نپذيرفته و همين امر باعث شده كه مسابقاتي را كه در قالب بازي هاي باشگاهي انجام ‌دهيم لذا با توجه به كسب مقام‌هاي متعدد تيم‌هاي فوتبال محله در مسابقات محلات خواهشمنديم كه جهت نصب سكو تماشاچيان اقدام كنيد. پیشنهاد می شود ضلع جنوبي زمين فوتبال در قسمت طبقه دوم و همچنين طرفين كه بارها مورد بازديد مسئولين و مساعدت قرار گرفته است اين سكوها ساخته و نصب گردد.

دبیر شورایاری محله در مورد نبود فضاي مناسب جهت ورزش بانوان محله افزود: با توجه به جمعيت بالاي بانوان در محله سرانه فضاي ورزشي جهت اين قشر بسيار كم مي‌باشد و فقط يك فضاي سرپوشيده در محله داريم آن هم به صورت شخصي اداره مي‌شود كه فقط با تعامل در اختيار شوراياري قرار دارد. پیشنهاد می شود، ضلع جنوبي زمين فوتبال يك زمين بلا استفاده وجود دارد كه در صورت امكان و صلاحديد مي‌توان آن را فضاي سرپوشيده كرد  و در اختيار بانوان جهت ورزش قرار داد با توجه به مکاتبات صورت گرفته هنوز اقدامی انجام نگرفته است.

وی با اشاره به مشکل ايستگاه اتوبوس و تاكسيراني بیان کرد: بارها با مسئولين اتوبوسراني در خصوص تغییر برخی مسیرها و نصب ايستگاه اتوبوس در داخل بلوار 47 مکاتبه شده و قرار بود اين امر با مساعدت شهردار ناحيه 3 انجام پذيرد ولي این درخواست نیز محقق نشده است. ايستگاه تاكسي جهت سواري هم كه مختص محله باشد نداريم. پيشنهاد می شود فضاي خوبي در داخل بلوار 47 جهت ايستگاه اتوبوس و تاكسيراني پيش بيني كرده‌ايم كه نامه‌‌نگاري و مكاتبه هم شده است ولي اين امر محقق نشده همچنین ايجاد سامانه اتوبوسراني تندرو در غرب تهران نيز مشكلات محله و منطقه را نيز مي‌تواند تا حدودي برطرف نمايد.

علی بیگی در ادامه گزارش خود گفت: در محله دو پل عابر پياده داريم كه يكي مكانيزه و ديگري معمولي است كه باعث مشكل جهت اهالي محله مي‌باشد و تعداد قابل توجهي از  اهالی در حین عبور از خیابان از بين مي‌روند. همچنین با توجه به وجود سازمان تأمين اجتماعي در ضلع شمالي محله و همچنين تردد تعداد زيادي از سالمندان از اتوبان تهران كرج پل عابر پياده در اين اطراف نداريم. پيشنهاد می شود در خصوص مواردی همچون مكانيزه كردن پل عابر پياده در ضلع جنوبي محله مقابل كلانتري 154 چيتگر، نصب پل عابر پياده در ضلع شمالي جهت رفت و آمد اهالي به سازمان تأمين اجتماعي و همچنين محله‌هاي شمالي از قبيل – آزادشهر، جابجايي پل عابر پياده به مقابل چيتگر كه در مقابل مجموعه ورزشي ايران خودرو واقع شده و هيچ استفاده‌اي از آن نمي‌شود و همچنين از لحاظ امنيتي نيز مورد بحث است كه با توجه به آماري كه گرفته شده از هر 100 نفر عابر پياده فقط يك نفر از آن استفاده مي‌كند، مساعدت لازم صورت پذیرد.

وی گفت: بارها و بارها با اداره برق آزادي نامه نگاري جهت تعويض لامپ‌ها و همچنين نصب تيرچراغ برق در 3 خيابان فرعي انجام پذيرفته ولي تاكنون بعد از گذشت چهار سال هيچ اقدامي صورت نگرفته كه خود مسئولين اداره برق نيز به نظر من نسبت به اين موضوع بي تفاوت برخورد مي‌كند. همچنین با توجه به ساخت و سازهاي اخير در محله فشار آب در سطح خيلي پايين قرار گرفته و آب آشاميدني مناسبي نداريم كه بارها و بارها با اداره آب و فاضلاب نامه نگاري كرده‌ايم كه اين امر هم محقق نشده و باز هم، هم‌محله‌اي‌هايمان از نعمت آب سالم و پرفشار محرومند. مقرر شده بود كه يك لوله كمكي از سمت غرب يعني قوري چاي به محله كشيده شود كه با پيگيريهاي انجام شده مصوب هم شد ولي هنوز كه هنوز است انجام نگرفته است همچنین ‌جهت آشاميدني شدن آب هم نياز به تصويه خانه داريم كه فضاي مناسب جهت احداث داريم.

دبیر شورایاری محله در خصوص پايان كار مغازه‌هاي محله گفت: با توجه به بافت فرسوده و قديمي محله و همچنين احداث برخي از مغازه‌هاي محله در زمان قديم شهرداري منطقه جهت دريافت پايان كار مبلغ زيادي را جهت اين امر تخصيص داده كه همين امر باعث پلمپ شدن و حتي بسته شدن برخي از اين مغازه‌ها گرديد. درخواست داديم كه نرخ اين مصوبه با توجه به طبقه ضعيف و كارگر نشين محله در شورا مطرح شود و یا حداقل از تخفيف ويژه برخوردار شوند.

علی بیگی با اشاره به وجود آلودگي تشعشعات مخابراتي و امواج مضر گفت: وجود شركت مخابرات در محله و همچنين نصب آنتن‌هاي شركت ايرانسل بر روي بام برخي از خانه‌ها موجب نارضايتي مردم و اهالي محل شده است. با استشهاد انجام شده و موافقت اهالي كه آنتن‌ها بر روي خانه آن‌ها نصب شده اقدام به جمع‌آوري مي‌شود كه شركت ايرانسل مخالف اين امر است. در صورت امكان شركت مخابرات به مكان ديگري انتقال يابد.

وی در ادامه افزود: يكي ديگر از مشكلات محله وجود كارخانجات و كارگاه هاي متعدد در اطراف و ضلع جنوب محله مي‌باشد كه با توجه به طرح تفصيلي جديد و شناخته شدن محله چيتگر شمالي به عنوان محله مسكوني و همچنين نداشتن مجوز اكثر اين كارگاهها و ايجاد آلودگي‌هاي متعدد نياز به انتقال و يا بستن اين كارگاهها است. ضلع جنوبي جاده مخصوص كرج (شهيد لشگري) و يا شهرك چيتگر جنوبي با توجه به تعداد كم جمعيت و داشتن فضاي مناسب مكان خوبي جهت انتقال و جابجايي اين كارگاه ها مي‌باشد كه يك شهرك صنعتي را در اين محل احداث نماييم.

دبیر محله به بلوار 47 مقابل شهرك شهرداري اشاره کرد و گفت: بلوار 47 در مقابل شهرك شهرداري تقاطع وجود دارد كه با توجه به ورودي و خروجي دو محله چيتگر شمالي و شهرك شهرداري و انحراف آمدن خودروها هميشه تصادفات جرحي شديدي مي‌شود لذا با توجه به وجود 3 مدرسه در اين محل و بوجود آمدن مشكلات در زمان ورود و خروج اين مدارس و نبودن امنيت جاني اين محصلان نياز به بستن اين تقاطع مي‌باشد. با رايزني و نامه نگاري‌هاي انجام شده يك دور برگردان در قسمت جنوبي اين تقاطع انجام شده و چند بار اين تقاطع را بسته ايم البته بعد از كارشناسي و هماهنگي لذا با توجه به برخي موضوعات حاشيه‌اي و ناراضي بودن اهالي شهرك شهرداري اين امر محقق نمي‌شود كه درخواست داریم اين موضوع نيز پيگيري شود.

در پایان گزارش دبیر شورایاری محله، مهندس چمران گفت: مشکلات روشنایی جزء مشکلات اکثر محلات است. در جلسات منطقه ای که حضور یافتیم دبیران بسیاری از محلات به این معضل اشاره کردند البته مشکلات دیگری همچون برق، آب و فاضلاب به صورت مشکلات فراگیر است که با مکتوب کردن این مشکلات می توانید این موضوعات را پیگیری کنید.

علی بیگی ـ رضایی ـ یاسر و مرتضی کاهه ـ اعلائی غیاثوند ـ طالبی و نظام دوست از اعضای شورایاری محله چیتگر شمالی هستند.

print
  
شهرداری تهران